Z życia szkoły

Olimpiada Archimedes Plus

Laureaci XXX edycji Olimpiady wiedzy Archimedes Plus. Matematyka Plus.

Adrian Budzich (IIIa) - laureat I stopnia z wyróżnieniem
Kamil Paluszewski (IIIb) - laureat I stopnia
Patryk Ruchała (IIIa) - laureat II stopnia
Michał Spychalski (IIIa) - laureat II stopnia
Aleksandra Watkowska (IIIa) - laureatka III stopnia
Julia Błażejczyk (IIIa) - laureatka IV stopnia
Dominika Kubkowska (IIIa) - laureatka IV stopnia
                                                                                                                                                                                                                                        Serdecznie gratulujemy laureatom wyników. 

Wręczenie stypendium Prezesa Rady Ministrów

  Dnia 23 listopada 2018 roku w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej odbyła się uroczystość wręczenia stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019. Wyróżnieniem tym uhonorowano 42 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z pięciu powiatów. Dyplomy stypendium Prezesa rady ministrów wręczyła uczniom Pani Dorota Skrzypek - Mazowiecki Wicekurator Oświaty oraz Pan Jacek Zawiśliński - Dyrektor Delegatury w Liszkanowie. Ponownie wyróżnieniem tym uhonorowano ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie Kamila Paluszewskiego obecnego na uroczystości z rodzicami oraz dyrektorem szkoły Wojciechem Gralewskim..

"100 lat Niepodległej"

 W dniu 9 listopada 2018 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej
w Żurominie odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na tę okoliczność, oprócz montażu słowno-muzycznego, przygotowano ciekawy program wspólnego świętowania.
Młodzież szkolna zaprosiła gości oraz sponsorów, którzy w trakcie uroczystości wręczali dyplomy i nagrody zwyciężcom w różnych konkursach tematycznych. Ten wyjątkowy dzień zapoczątkowany został testem wieczy międzyklasowej o tematyce wolnościowej. Zwyciężcami zostały równolegle dwie klasy: IIIB oraz IIB.
Młodzież naszej szkoły miała także niecodzienną okazję, by zaprezentować stroje pokazujące zmieniającą się modę na przestrzeni stu lat. Uczniowie wykazali się pomysłowością
i uzyskali uznanie publiczności.
Rozstrzygnięto również trzy konkursy:
W konkursie fotograficznym, pt. "Miejsca pamięci na terenie powiatu żuromińskiego i okolic". Pierwsze miejsce zdobyła Maja Jabłońska z klasy IIA.
W kategorii – Indywidualny test wiedzy historycznej, pt. "Walki Polaków o niepodległość w latach 1795-1918", pierwsze miejsce zdobył Adam Gesek z klasy ID.
W konkursie plastycznym zainspirowanym tematyką walki Polaków o niepodległość pierwsze miejsce zdobyła Alicja Lipska z klasy ID.
Organizatorzy święta przygotowali 100 nagród na 100-lecie Niepodległej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe sponsorów, którym serdecznie dziękujemy, a są nimi:
  • Renata i Waldemar Budkowie,
  • Bank Spółdzielczy w Żurominie,
  • Robert Lichoń, firma PRODMAX,
  • Tomasz Lewalski,
  • Joanna i Grzegorz Andrzejewscy,
  • Kwiaciarnia "Łucja" – Łucja Suska,
  • Drogeria Jaśmin,
  • Bank Spółdzielczy w Ciechanowie.
O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna przystąpiła do odśpiewania czterozwrotkowego Hymnu Polski. Był to moment podniosły i niezwykle wzruszający.
Następnie klasa IID z okazji rocznicy święta przygotowała i przedstawiła scenkę tematem, udowadniającą, że możliwe jest łączenie dwóch pokoleń: współczesnego, zapatrzonego
w smartfony i tablety, i wcześniejszego, rozpamiętującego swój udział w walkach o Niepodległą Polskę.
Wszyscy oddali się refleksji i zadumie.
Uczestnicy uroczystości mieli również okazję wysłuchać wzruszających pieśni patriotycznych oraz recytacji wierszy laureatów konkursu recytatorskiego, w którym pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Jabłońska z klasy IIA.
Na koniec obchodów rozegrano "Szczypiorniaka" – turniej piłki ręcznej.
Zwyciężcą turnieju została klasa IIE, drugie miejsce zajęła klasa IIID, a trzecie – IID. Członkiwie dużyny zwycięskiej otrzymali pamiętkowy dyplom i nagrody.

 

 

Lekcja anatomii w prosektorium

  Uczniowie klas III Liceum Ogólnokształcącego im. M. Dąbrowskiej w Żurominie pod opieką p. Marty Liszewskiej, p.  Jolanty Kosek – Woźnowskiej i p. Beaty Łasickiej 24 października b.r. zagościli w progach Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Otrzymaliśmy zaproszenie od naszej absolwentki (koordynatora projektu) Katarzyny Przybyłek do udziału w projekcie „Medycyna na Start” odbywającego się w ramach Programu Stałego ds. Edukacji Medycznej SCOME. Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland, studenci 2 i 3 roku kierunku lekarskiego, wolontariusze poprowadzili niezwykle interesujące zajęcia z licealistami. Dzięki temu nasza młodzież zgłębiła podstawową wiedzę z zakresu anatomii ogólnej. Miała również okazję zwiedzić prosektorium oraz dowiedzieć się jak wygląda proces donacji i preparacji ciał.
  Dzięki tym doświadczeniom przyszli maturzyści mogli odbyć pierwszy sprawdzian przed rozpoczęciem studiów na kierunkach medycznych i pokrewnych. Młodzież była również pod ogromnym wrażeniem zaangażowania prowadzących studentów. Uczniowie wraz z opiekunami bardzo dziękują za zaproszenie do udziału w projekcie. Zajęcia te spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły, dlatego też jeszcze w grudniu tego roku weźmie w nich udział kolejna grupa młodzieży.